Urmareste-ne pe
TV Mania

Tot ce merită să știi despre televiziune

TVR 2 şi TVR HD transmit, între 17 iunie – 2 iulie, toate partidele din Cupa Confederaţiilor

TVR 2 şi TVR HD transmit, până pe 2 iulie, toate partidele din Cupa Confederaţiilor

17 June 2017

În fiecare an care precede Campionatul Mondial de fotbal se organizează, în aceeaşi ţară gazdă, Cupa Confederaţiilor – ca un ultim test de verificare. În 2017, ajunsă la cea de-a zecea ediţie, Cupa Confederaţiilor  se va desfăşura în Rusia, în intervalul 17 iunie – 2 iulie.

În afară de ţara gazdă (Rusia), la competiţie participă cele mai bune echipe ale sezonului: deţinătoarea Cupei Mondiale (Germania – câştigătorea Campionatului Mondial de Fotbal din 2014), împreună cu învingătoarele celor şase campionate ale confederaţiilor: UEFA (Portugalia– câştigătorea Campionatului European de Fotbal din 2016), CONMEBOL (Chile – câştigătorea Copa América 2015), AFC (Australia– câştigătorea Cupei Asiei AFC 2015), CAF (Camerun– câştigătorea Cupei Africii pe Naţiuni 2017), CONCACAF (Mexic – campioana CONCACAF Gold Cup 2015) şi OFC (Noua Zeelandă – câştigătorea Cupei Oceaniei pe Naţiuni 2016). Pentru prima dată Portugalia, Chile şi Rusia participă la Cupa Confederaţiilor, în timp ce Brazilia (cu trei trofee la activ) este marea absentă.

Chiar dacă este un turneu amical, echipele luptă pentru premiile în bani: 5 mil. dolari pentru câştigătoare, 4,5 mil. pentru echipa finalistă, 3,5 mil. pentru ocupanta locului trei, 3 mil. pentru echipa de pe locul 4, şi câte 2 mil. dolari pentru reprezentativele eliminate în faza grupelor.

Televiziunea Română va transmite în direct şi exclusivitate la TVR 2 şi TVR HD toate meciurile de la Cupa Confederaţiilor de pe cele patru stadioane care vor găzdui meciurile: Zenit Arena (Sankt Petersburg), Kazan Arena (Kazan), Otkrytiye Arena (Moscova) şi Fisht Olympic Stadium (Soci) – după următorul program:

 

Sâmbătă, 17 iunie

·         17.50 – Rusia-  Noua Zeelandă  – transmisiune directă de la Sankt Petersburg

Duminică, 18 iunie

·         17.50Portugalia-Mexic – transmisiune directă de la Kazan

·         20.50 – Camerun-Chile – transmisiune directă de la Moscova

Luni, 19 iunie

·         17.50Australia-Germania  – transmisiune directă de la Soci

Miercuri, 21 iunie

·         17.50 Rusia-Portugalia – transmisiune directă de la Moscova

·         20.50 Mexic- Noua Zeelandă  – transmisiune directă de la Sankt Petersburg

Joi, 22 iunie

·         17.50Camerun-Australia – transmisiune directă de la Sankt Petersburg

·         20.50 – Germania-Chile – transmisiune directă de la Kazan

Sâmbătă, 24 iunie

·         17.50Mexic-Rusia – transmisiune directă de la Kazan

·         21.00 – Noua Zeelandă-Portugalia înregistrarea partidei desfăşurate la ora 17.50 în Sankt Petersburg

Duminică, 25 iunie

·         17.50Germania- Camerun – transmisiune directă de la Soci

·         21.00 – Chile- Australia  înregistrarea partidei desfăşurate la ora 17.50 la Moscova

Miercuri, 28 iunie

·         21.00 Semifinala 1 – – transmisiune directă de la Kazan

Joi, 29 iunie

·         21.00 Semifinala 2  – transmisiune directă de la Soci

Duminică, 2 iulie

·         15.00Finala 1

·         21.00  – Finala 2

 

Meciurile vor fi comentate de Marian Olaianos, Emil Hossu-Longin, Dragoş Bocanaciu şi Bogdan Tomulică

Ți-a plăcut acest articol? Dă-ne LIKE pe Facebook.

Articole similare