Modifica setarile cookie
Homepage  / Seriale / Seriale turceşti

Cansu Dere revine la Happy Channel! „Puterea destinului”, serialul-fenomen care a scris istorie, se întoarce pe micile ecrane

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

de Ruxandra Dinca,

Cansu Dere revine în forță pe micile noastre ecrane într-unul dintre cele mai importante roluri din cariera ei. Producția care a consacrat-o la nivel mondial, „Puterea destinului”, revine în grila Happy Channel începând de marți, 21 aprilie 2026, de la ora 23:00. Serialul va ocupa tronsonul orar de noapte, înlocuind drama „Cealaltă soție”, al cărei final va fi difuzat luni, 20 aprilie.

O poveste de dragoste nemuritoare între tradiție și modernitate

„Puterea destinului”, în original „Sîla”, este unul dintre cele mai faimoase seriale turcești din toate timpurile. A făcut recorduri de audiență peste tot în lume unde a fost difuzat și i-a transformat în staruri internaționale pe cei doi actori din rolurile principale, Cansu Dere și Mehmet Akif Alakurt.

Serialul a fost transmis inițial în Turcia între 2006 și 2008 și a avut un succes uriaș. Povestea urmărește dragostea complicată dintre o fată de la oraș, Sîla, și Boran, tânărul lider al unei comunități din Mardin, undeva în estul Turciei.

Sîla (Cansu Dere), crescută în Istanbul, fiica răsfățată a unui cuplu bogat, ajunge în Mardin într-o vacanță care îi va schimba viața pentru totdeauna. Din cauza unor neînțelegeri și a multor secrete din trecut, ea este forțată să se căsătorească cu Boran (Mehmet Akif Alakurt). Acesta este un bărbat onest, cu inimă mare, pe care o ascunde însă în spatele unui exterior dur, din cauza unei tragedii romantice din trecut.

Lupta dintre libertate și legile nescrise ale clanului

Sîla și Boran nu au aproape nimic în comun la început, dar devin soț și soție sub presiunea tradițiilor. Ea, obișnuită cu viața liberă de la Istanbul, se simte captivă în noua ei casă din Mardin.

Boran încearcă să-și respecte familia și rolul de lider, dar este prins în conflictul dintre părinții săi și noua soție, care refuză să accepte obiceiurile locului. Însă, pe parcurs, cei doi încep să facă echipă și chiar se îndrăgostesc, deși povestea lor va întâlni deseori obstacole uriașe.

Tensiuni uriașe în culise: De ce s-au urât Cansu Dere și Mehmet Akif Alakurt

Pe cât de bine se potrivesc pe ecran Sîla și Boran, pe atât de rău s-au înțeles în culise actorii din rolurile principale, Cansu Dere și Mehmet Akif Alakurt. În perioada în care „Puterea destinului” a rulat în Turcia – din 2006 până în 2008 – tabloidele locale au scris constant de tensiunea de la filmări.

La momentul respectiv, nu a existat nici o confirmare oficială. Iar Cansu Dere, una dintre cele mai discrete actrițe ale Turciei, lăudată constant pentru profesionalismul ei, a refuzat să comenteze zvonurile. Ceva ani după finalul de la „Puterea destinului”, actrița ar fi explicat apropiaților că Mehmet „m-a privit tot timpul ca pe un neprofesionist” la filmările pentru „Sîla”.

Mehmet Akif Alakurt, care la momentul lansării serialului, era mult mai cunoscut decât Cansu Dere, își făcuse deja reputația de tip dificil. Tot la filmările pentru „Puterea destinului”, a intrat în conflict cu o costumieră, care nu îi călcase bine cămășile!

Ce fac astăzi protagoniștii din „Puterea destinului”

„Puterea destinului” i-a transformat în adevărate staturi pe cei doi actori principali, Cansu Dere și Mehmet Akif Alakurt. Însă, în timp ce Cansu și-a ales cu atenție următoarele roluri, iar astăzi este una dintre cele mai apreciate actrițe ale Turciei, Mehmet Akif Alakurt a ieșit din breaslă.

După „Puterea destinului”/„Sîla”, Cansu Dere (45 de ani) a mai jucat în celebrul „Ezel”, a avut o apariție în „Suleyman Magnificul”, a apărut în „Mama”, și el difuzat și la noi. Un alt serial al ei, „Infidelul”, transmis la noi de Kanal D, a făcut furori în Turcia. Telespectatoarele de acolo au fost încântate să aibă în sfârșit pe ecran o femeie puternică, care, înșelată de soț, nu plânge, ci își pregătește răzbunarea (o adevărată premieră în serialele turcești).

De partea cealaltă, Mehmet Akif Alakurt (46 de ani) a renunțat definitiv la actorie. Ultimul său serial a fost „Emanet”, în 2014, iar de atunci numele său nu a mai fost pomenit în legătură cu vreun proiect nou, deși fanii își doresc să-l revadă. A revenit în atenția presei cu câteva declarații controversate pe care le-a făcut în social media: una dintre ele, în care critica femeie turcă, a cam pus gaz pe foc.

VEZI  GALERIA FOTOPOZA  1 / 7

Program de difuzare la Happy Channel și vizionare online

Serialul „Puterea destinului” poate fi urmărit la Happy Channel începând cu 21 aprilie 2026, de luni până vineri, de la ora 23:00. Pentru cei care preferă să urmărească producția în ritmul propriu, episoadele vor fi disponibile și online, pe platforma AntenaPlay.

Sursa foto: arhiva TVmania

Urmărește-ne pe Google News
  
Actorii turci ai momentului
 
 
ALTE ARTICOLE INTERESANTE

Lasă-ne emailul tău ca să-ți trimitem zilnic cele mai importante articole scrise de jurnaliștii TVMANIA

Abonează-te