S-au născut așa sau au devenit infractori? Profilul psihologic din spatele camerelor
După succesele înregistrate cu serialele de ficțiune „Clanul”, „Groapa” și „Tătuțu”, trecerea lui Anghel Damian spre un documentar pur s-a realizat firesc. Deși inițial pornit de la cartea scrisă de Codin Maticiuc, regizorul a dorit o abordare mult mai profundă și directă. Timp de câteva luni, acesta a tatonat terenul cu frații Cămătaru, punându-i în fața faptului împlinit: documentarul se va face oricum, cu sau fără acordul lor. Pentru a înțelege cu adevărat mentalitatea acestora, echipa a avut în permanență pe set un psiholog criminalist.
VEZI GALERIA FOTOPOZA 1 / 7
„Am luat un psiholog criminalist pe lângă mine, Liliana Pârvulescu, care a stat zi de zi la fiecare filmare și am făcut o profilare (…) și am primit răspunsul destul de repede că ei au devenit așa. Dacă au devenit așa, înseamnă că undeva este o vină: societală, educațională, contextuală…”, mărturisește Anghel Damian, completând că această realitate este un semnal de alarmă și pentru el, în calitate de tată de băiat.
Explicația găsită de regizor este una cutremurătoare, o poveste demnă de filmele lui Martin Scorsese: o mamă care îi îndemna să fure și un sistem de școli de corecție comuniste care funcționau ca adevărate fabrici de infractori, pline de abuzuri fizice și sexuale.
Câți bani au primit, de fapt, Nuțu și Sile Cămătaru?
Una dintre cele mai mari curiozități ale publicului a fost legată de recompensa financiară primită de cei doi frați pentru a-și deschide sufletul în fața camerelor. Spre surprinderea multora, suma nu are nicio legătură cu opulența lumii interlope, ci reprezintă doar o formalitate legală pentru cedarea drepturilor de autor.
„Am filmat aproape 100 de zile, stăteam acolo opt ore pe zi. Au fost plătiți! Este o sumă minimă pe care trebuie să o plătești ca să obții drepturile: 50 de lei – 70 de lei”, a dezvăluit Anghel Damian la „Întrebarea Mesei Rotunde”.
Cifra care lasă România mască: „Cămătarii” versus Simona Halep
În ciuda criticilor vehemente primite din partea celor care contestă promovarea unor astfel de personaje, cifrele de audiență vorbesc de la sine și reflectă un interes uriaș din partea publicului român. Anghel Damian a făcut o comparație directă cu documentarul dedicat uneia dintre cele mai mari personalități sportive ale țării.
„O să vă dau doar o proporție: «Cămătarii» a fost de 100 de ori mai vizionat decât documentarul cu Simona Halep! Și vorbim despre Simona Halep, cea mai importantă sportivă din ultimul deceniu în România…”, a încheiat regizorul, lăsând deschisă o profundă dezbatere despre gusturile și interesul publicului consumator de media.
Sursă foto: Pro TV – Instagram
Citește și:
Actorii turci ai momentului