Homepage  / Vedete / Vedete româneşti

Corina Caragea, vacanță de basm în Italia! Unde s-a cazat vedeta Pro TV: „Nu mai ești doar turist, ești parte din poveste”

Corina Caragea, vacanță de basm în Italia! Unde s-a cazat vedeta Pro TV: „Nu mai ești doar turist, ești parte din poveste”
21

de Andra Stana,

Prezentatoarea știrilor sportive de la Pro TV, Corina Caragea, a lăsat pentru câteva zile pupitrul de știri pentru a păși într-un decor care pare desprins din cărțile de povești. Vedeta a ales Alberobello, un sit UNESCO din regiunea Puglia, Italia, faimos pentru arhitectura sa unică: căsuțele Trulli.

Corina le-a împărtășit fanilor imagini spectaculoase dintr-o locație care pare ireală, o poveste albă scrisă în piatră și lumină. Iată ce a impresionat-o cel mai mult pe vedetă și povestea fascinantă a acestor construcții construite special pentru a „fugi” de taxe în trecut.

O poveste albă scrisă în piatră: Misterul caselor Trulli construite fără mortar

Imaginează-ți un loc unde timpul a decis să stea pe loc. Acolo a ajuns Corina Caragea, explorând străduțele albe din Alberobello, mărginite de case unice, din piatră: Trulli. Aceste construcții sunt faimoase pentru acoperișurile lor conice și pentru faptul că, istoric, erau ridicate folosind o tehnică specială, fără mortar.

Citește și: Corina Caragea rupe tăcerea despre aspectul ei fizic: „Nu arăt perfect, îmi place să mănânc”. De ce merge, de fapt, la sală de 4 ori pe săptămână

corina-caragea-vacanta-alberobello-italia-trulli-poze (16)Icon photoVEZI  GALERIA FOTOPOZA  1 / 21

„Printre Trulli – căsuțele acestea cu acoperișuri conice, construite din piatră fără mortar (da, chiar așa!) – par scoase dintr-un basm”, a scris vedeta pe contul său de Instagram.

Această tehnică neobișnuită avea o rațiune practică: casele puteau fi „desfăcute” rapid pentru a scăpa de taxele pe proprietate. „Și cumva, au rămas în picioare până azi, mai vii ca niciodată”, a adăugat prezentatoarea Pro TV.

Citește și: S-a măritat în secret? Corina Caragea a rupt tăcerea după 10 ani de relație: „Vreau să protejez ce e al meu”

„A fost deosebit!”: Experiența cazării Corinei Caragea într-o casă tradițională

Pentru o experiență autentică, Corina Caragea a ales să se cazeze chiar într-o astfel de căsuță.

„M-am cazat și eu într-o astfel de căsuță. A fost… deosebit”, a mărturisit ea. Vedeta s-a bucurat de liniștea locului, profitând de un moment perfect înainte ca turiștii să invadeze străduțele instagramabile. „Am prins și un weekend perfect, până ca turiștii să invadeze acest loc de basm… Și o înghețată delicioasă”.

corina-caragea-vacanta-alberobello-italia-trulli-poze (2)Icon photoVEZI  GALERIA FOTOPOZA  11 / 21

Reacția fanilor: „Zici că sunt dintr-o poveste”

Postarea vedetei a strâns rapid mii de aprecieri și comentarii entuziaste. „Arată senzațional!”, „Doamne, ce imagini! Zici că sunt dintr-o poveste” sau „Săptămâna trecută am fost acolo, de poveste!!” sunt doar câteva dintre reacțiile urmăritorilor săi.

Unii fani i-au recomandat Corinei să nu rateze nici orașul Matera, o altă destinație incredibilă din zonă. Pentru moment, Corina Caragea se bucură de liniștea din Alberobello, un loc unde magia albă a pietrei reușește să oprească timpul în loc.

Sursa foto: Instagram

Citește și:

Urmărește-ne pe Google News
Cel mai nou VIDEO
Actorii turci ai momentului
ALTE ARTICOLE INTERESANTE

Lasă-ne emailul tău ca să-ți trimitem zilnic cele mai importante articole scrise de jurnaliștii TVMANIA

Abonează-te
buton