Magie, aventură și nostalgie literară: superba feerie „Copacul magic din lumea fermecată”, cu Andrew Garfield, Claire Foy și Rebecca Ferguson, aduce în cinematografele din România universul fantastic și colorat imaginat de scriitoarea britanică Enid Blyton.
O schimbare radicală și un secret uriaș în inima pădurii
Mutarea din oraș într-o casă veche de la marginea unei păduri pare, la început, o aventură destul de plictisitoare pentru cei trei copii ai familiei Thompson. Trecerea la o viață rustică și izolată, fără internet și dispozitive moderne, este dificilă atât pentru părinți, cât și pentru cei mici. Totuși, adulții au dorit această schimbare pentru a le oferi copiilor o copilărie cât mai apropiată de frumusețea naturii.
Deși inițial sunt plini de resentimente, Beth, Joe și Fran descoperă rapid că pădurea ascunde un secret extraordinar: un copac uriaș care servește drept portal către lumi schimbătoare, fiecare mai ciudată și mai fascinantă decât precedenta. Pe măsură ce și părinții se implică în aceste escapade, familia descoperă că adevărata magie constă în legăturile puternice care se creează între ei.
Actori îndrăgiți și o galerie de personaje excentrice
Filmul se bucură de o distribuție impresionantă care aduce la viață universul excentric al lui Enid Blyton. Andrew Garfield și Claire Foy îi interpretează pe părinții Tim și Polly Thompson, doi adulți care ajung să își redescopere propria imaginație.
Lumea fantastică a copacului este populată de personaje pitorești jucate de actori extrem de cunoscuți publicului larg. Printre aceștia se numără Nicola Coughlan din „Bridgerton”, Nonso Anozie, Jessica Gunning, Rebecca Ferguson, Jennifer Saunders și legendarul Michael Palin. Pentru Claire Foy, proiectul a reprezentat o experiență emoționantă despre o familie care pornește într-o aventură incredibilă, în timp ce Andrew Garfield descrie pelicula ca fiind una plină de suflet și minunare, potrivită pentru toate vârstele.
Decoruri reale și tărâmuri făcute din dulciuri
Regizorul Ben Gregor a pus un accent deosebit pe detaliile vizuale, optând pentru decoruri fizice reale în defavoarea efectelor digitale excesive. Copacul magic a fost construit ca structură fizică în studiourile din Reading, permițând actorilor să interacționeze direct cu mediul fantastic.
Una dintre cele mai spectaculoase locații a fost Tărâmul Bunătăților, un decor creat aproape integral din dulciuri adevărate, spre încântarea tinerilor actori. Billie Gadsdon, interpreta uneia dintre fetițe, a mărturisit că s-a bucurat din plin de copacii din bezea și straturile de căpșune din jeleuri, făcând experiența filmărilor una de neuitat.
Moștenirea literară a scriitoarei Enid Blyton
Scenariul filmului este semnat de Simon Farnaby, cel care a lucrat și la hiturile „Paddington 2” și „Wonka”. Povestea are la bază celebra serie de cărți „The Faraway Tree”, publicată inițial între 1939 și 1946. În România, aventurile sunt cunoscute sub titlul „Copacul Depărtărilor”, volumele fiind printre cele mai iubite lecturi pentru copii la nivel mondial.
„Copacul magic din lumea fermecată” reușește să actualizeze această poveste adorată de generații, transformând-o într-un spectacol cinematografic ce invită publicul să creadă din nou că orice este posibil.
De reținut: Dacă micuții voștri au fost captivați de film, seria de cărți de la Editura Arthur este cadoul perfect pentru a continua aventura din universul „Copacul Depărtărilor”.