Modifica setarile cookie
Homepage  / Cinema

Rami Malek, într-un nou rol spectaculos, la șapte ani de la câștigarea Oscarului. Ce știm despre filmul „Amatorul”

de Mioara Tronaru,

După ce a jucat un negativ în „Nu e vreme de murit” (2021), Rami Malek, recompensat cu Oscar pentru performanța din „Bohemian Rhapsody” (2018), și-a dorit un rol de acțiune „mai altfel”. Se pare că cel din „Amatorul” i-a venit perfect! Filmul va fi din 11 aprilie în cinematografe.

Povestea filmului „Amatorul”

Pașnicul Charlie Heller (Rami Malek) este un analist CIA, specialist în criptografie, care lucrează într-unul dintre birourile din subsolul agenției. Job-ul îi vine mănușă unui tip introvertit ca el, care urăște orice interacțiune umană și orice drum care deviază de la ruta serviciu – acasă.

Se simte perfect la muncă printre codurile sale și acasă alături de iubita sa soție. Dar lumea lui se face bucăți când partenera sa cade victimă unui atac terorist la Londra. Când își dă seama că instituția pentru care lucrează nu va face nimic pentru a-i prinde pe autorii atacului, Charlie Heller își șantajează șefii să-l pregătească și să-i dea undă verde pentru a porni pe urmele teroriștilor.

VEZI  GALERIA FOTOPOZA  1 / 7

Rami Malek, despre rolul pe care-l interpretează în „Amatorul”

Rami Malek își dorea un rol de acțiune care să iasă un pic din standardele obișnuite și chiar s-a gândit care ar fi șansele să joace un erou ca cel din „Amatorul”. Era cu totul fermecat de ideea unui personaj inteligent, dar vulnerabil, care nu e deloc un agent de teren la început, dar care se trezește într-o situație ce-l obligă să acționeze.

Actorul a mărturisit într-un interviu pentru Screen Rant: „Am crescut cu filme de genul ăsta, cum ar fi «Cele trei zile ale condorului», sau multe filme de spionaj din anii ’70, sau «Evadatul». Chiar dacă eroii acestora au ceva talent la acțiune, tot e ceva ce nu ar face în mod obișnuit. Dar Charlie Heller este exemplul extrem, nimeni nu s-ar aștepta de la el să facă ceea ce face. Am fost sedus de acest personaj, de ingeniozitatea lui, de puterea pe care o demonstrează. Și mai este un mesaj acolo, dincolo de ideea de a face un alt blockbuster de acțiune, este ceva pentru care mă pot uita în urmă și să fiu mândru de ceea ce am făcut: există un Charlie Heller în fiecare dintre noi”.

Ce știm despre filmul care va intra în cinematografie din 11 aprilie

Înainte, în viitor! – „Amatorul” este o adaptare modernizată a romanului de spionaj cu același nume scris în 1981, de Robert Littell. Povestea inițială este plasată în timpul Războiului Rece, dar scenariștii filmului au mutat acțiunea în contextul politic al zilelor noastre, păstrând ideea originală: aceea a unui om simplu care încearcă să-și facă dreptate singur într-o lume dominată de forțe mult peste puterile lui.

Din efectele grevei – O parte din filmări ar fi trebuit să aibă loc în Letonia, pentru bucata de acțiune care se petrece în Rusia, dar din cauza grevei de la Hollywood, din 2023, planurile s-au schimbat. În final, echipa s-a deplasat în Franța, la Paris și Marsilia, și în Turcia, la Istanbul, care a fost folosit pe post de decor pentru Rusia, scrie Screen Global Production.

Cu CIA la filmări – Pentru a da mai multă autenticitate filmului, Rami Malek și restul echipei s-au întâlnit și cu câțiva agenți de la CIA. Unii dintre ei chiar au fost prezenți pe platouri pentru a le da îndrumări actorilor despre modul lor de lucru. Au răspuns cu amabiltate la toate întrebările, dar au fost cu totul tăcuți la orice chestiune care depășea nevoile filmului.

Sursă foto: Hepta – Profimedia

Citește și:

Urmărește-ne pe Google News
 
 
 
ALTE ARTICOLE INTERESANTE

Lasă-ne emailul tău ca să-ți trimitem zilnic cele mai importante articole scrise de jurnaliștii TVMANIA

Abonează-te