Serialul-fenomen „The White Lotus” își schimbă decorul. După Hawaii, Sicilia și Thailanda, producția HBO se mută în Franța pentru sezonul 4, cu filmări planificate în două dintre cele mai exclusiviste destinații din lume: Paris și Riviera Franceză.
de Camelia Ghioc,
Serialul-fenomen „The White Lotus” își schimbă decorul. După Hawaii, Sicilia și Thailanda, producția HBO se mută în Franța pentru sezonul 4, cu filmări planificate în două dintre cele mai exclusiviste destinații din lume: Paris și Riviera Franceză.
Cuprins
Deși HBO nu a confirmat oficial filmările, publicația Variety scrie că echipa serialului semnat de Mike White a început deja să caute locații de filmare la hoteluri de cinci stele din Franța. Printre opțiunile luate în calcul se numără celebrul Le Lutetia, situat pe malul stâng al Senei, în cartierul boem Saint-Germain-des-Prés, și rafinatul Ritz Paris, unul dintre cele mai faimoase hoteluri din lume.
Dacă primele trei sezoane au fost realizate în colaborare cu lanțul Four Seasons — în Hawaii, Sicilia și Thailanda — noul capitol va merge pe o altă direcție, întrucât HBO nu și-a reînnoit parteneriatul de marketing cu rețeaua hotelieră.
Conform surselor citate de Variety, acțiunea noului sezon se va desfășura în principal în sudul Franței, în zona Rivierei, iar o parte a intrigii va fi plasată la Paris. Locații precum Monaco și Nisa, cunoscute pentru plajele lor spectaculoase și atmosfera de lux, se numără printre opțiunile preferate de producători.
Creatorul seriei, Mike White, a oferit deja un indiciu enigmatic într-un interviu difuzat de HBO după finalul sezonului 3:
„Pentru sezonul 4, vreau să mă îndepărtez puțin de valurile care se sparg de stânci. Dar, desigur, la White Lotus este mereu loc pentru… mai multe crime.”
Alegerea hotelurilor pariziene nu e întâmplătoare. Le Lutetia, construit în 1910, a fost o a doua casă pentru nume precum Charlie Chaplin, Ernest Hemingway, Pablo Picasso sau Josephine Baker. Ritz Paris, deschis în 1898, a găzduit figuri legendare precum Coco Chanel, F. Scott Fitzgerald și Marcel Proust — o dovadă că serialul „The White Lotus” continuă să îmbine opulența cu un aer de mister rafinat.
Deși fiecare sezon are o distribuție diferită, producția ar putea aduce din nou personaje deja îndrăgite. Așa cum Jennifer Coolidge (Tanya), Jon Gries (Greg) și Natasha Rothwell (Belinda) au revenit și ei în alte capitole, fanii speră ca și Charlotte LeBon, care a jucat-o pe Chloé, să reapară în noul sezon.
Sezonul 4 promite același mix inconfundabil de satiră socială, umor negru și intrigi decadente cu milionari aflați în vacanță, de această dată în decorul rafinat al Franței. Filmările sunt programate pentru anul viitor, iar lansarea pe HBO Max ar putea avea loc la sfârșitul lui 2026.
Sursă foto: HBO Max
Citește și: