Newsletter zilnic TVMania!
Tot ce merită să știi despre TV, vedete și streaming direct în inboxul tău.
Gabriel Tamaș, despre cel mai mare obstacol întâlnit la Asia Express
Deși nu s-au aflat mereu în fruntea clasamentului, cei doi au reușit să-și păstreze spiritul competitiv și, mai ales, cheful de distracție. Iar Tamaș, cu umorul său caracteristic, a povestit fără ocolișuri ce înseamnă, de fapt, să trăiești aventura vieții cu doar un euro pe zi.
Într-un interviu pentru Libertatea, Gabi Tamaș a povestit cu umor și sinceritate cum a resimțit provocările show-ului și cum a reușit să le facă față.

VEZI GALERIA FOTOPOZA 1 / 10
„Amintirile, vă dați seama… A fost greu! Ceea ce se vede la televizor, cred că… Lumea zice: «Lasă, că au ei ce să facă acolo»! Dar nu-i adevărat. A fost o competiție foarte grea și mai ales faptul că noi am fost crescuți altfel. Adică aveam ce să punem pe masă. La «Asia Express», cu un euro nu prea te descurcai. N-aveai mâncare, dar mâncarea puteai să treci foarte repede peste ea, pentru că aveai misiuni în fiecare zi și erau misiuni de lungă durată, ore în șir trebuia să te duci să alergi.
Și cazarea… Cazarea a fost un hop al nostru. Hai să spunem că în primul sau în al doilea episod am dormit cel mai rău. În Filipine! În Filipine am dormit, cred că era o ladă… Dan a dormit pe jos, era o cămăruță. Noi eram dispuși să dormim și în parc, credeți-mă, numai să nu mai căutăm cazare”, a spus Gabriel Tamaș.
Tamaș nu s-a ferit să spună ce i-a lipsit cel mai mult pe durata competiției – și surpriză, nu era vorba de confortul patului moale, ci de lucruri mult mai… practice.
„WC-ul. WC-ul și dușul. În Filipine, credeți-mă, era WC-ul până la gleznă. Ei fiind mici, noi fiind mari… Florin Stamin a zis la fel. Asta era cel mai greu. Dușurile și toaleta”, a declarat fotbalistul pentru Libertatea.
Tamaș, un sportiv cu o carieră impresionantă
Născut pe 9 noiembrie 1983, la Brașov, Tamaș a fost unul dintre fundașii români de care adversarii se temeau cu adevărat. A trecut pe la echipe precum Dinamo București, West Bromwich Albion sau Auxerre, iar în 2008 a primit Medalia „Meritul Sportiv” pentru calificarea la Campionatul European.
În 2012 și-a unit destinul cu Ioana, fata pe care o cunoștea încă de la 20 de ani, pe vremea când juca la Dinamo. Cei doi au împreună o fiică, Selena. Povestea lor are parfum de tinerețe și fidelitate rară în lumea sportului.
Fire temperamentală, Tamaș a bifat și episoade controversate: la CFR Cluj a fost concediat pentru stilul de viață nonconformist. Ultima sa aventură de jucător s-a consumat la Concordia Chiajna, în Liga a II-a. Pe 27 octombrie 2023, la 39 de ani, a spus adio terenului, cu o conferință de presă în care a recunoscut deschis: putea să continue fizic, dar nu mai avea dorința necesară. Pasiunea pentru fotbal, însă, nu l-a părăsit. Tamaș a rămas director sportiv la Concordia Chiajna.
Sursă foto: Antena 1 – Instagram
Citește și:
Actorii turci ai momentului